Ajunse în insolvență din cauza datoriilor, cele două echipe ale Clujului au rămas datoare și la fotbal propriilor suporteri. CFR și „U” au încheiat la egalitate, fără gol, scor 0-0, prima manşă a semifinalelor Cupei României, disputată miercuri seara în „Gruia”. Regrete mai mari din cauza acestei remize italiene sunt probabil în tabăra „șepcilor roșii”, întrucât „studenții” au avut un penalti și un om în plus încă din minutul opt.
Moment psihologic ratat
În fața unor tribune mai mult goale, dar „înverșunate” ca pentru un derbi, partida a început dramatic. Arbitrul Robert Dumitru a acordat

lovitură de la 11 metri pentru „alb-negri” și l-a eliminat pe ceferistul Cornel Ene, în minutul 8, pentru un fault asupra lui Lemnaru. Golgheterul Universității a executat slab, în stânga portarului, pe jos, iar Mincă a reușit să pareze. Ratarea momentului psihologic de la penalty a „eliminat”, parcă în contra-partidă, curajul și inspirația studenților, echipă în care noul antrenor Adrian Falub, instalat de numai două zile, nu a apucat să schimbe încă mare lucru. În schimb, feroviarii, aflați la podea după deciziile drastice ale arbitrului, au înviat, într-un fel, după intervenția lui Mincă și au reușit să se închidă ermetic și să anuleze tentativele ofensive ale rivalilor. În aceste condiții, în afara lovituri de pedeapsă, a mai existat o singură mare ocazie de gol, în minutul 24, când „studentul” Ceppelini a țintit bara transversală dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.
Remiza albă, venită pe fondul unui joc modest al celor două formații, menține dreptul la speranță al ambelor combatante și al suporterilor lor. Returul decisiv va avea loc pe „Cluj Arena”, în data de 1 aprilie, la ora 21:30. În cealaltă semifinală a Cupei României se întâlnesc, azi, de la ora 21.30, Petrolul Ploieşti şi Steaua.
CFR Cluj: Mincă - Jakolis, Larie, Ene, Lopes - Muniru - Deac, Chanturia (Păun '83), Carp - Tade, Jazvic. Antrenor: Eugen Trică
Universitatea Cluj: Veselovsky - Jovanovici, Skvorc, Neag, Ciupe - Raul Costin, Ceppelini, Kovacs - Viveiros (Calcan '69), Morar (Gravenberch '73), Lemnaru (Castillion '62). Antrenor: Adrian Falub
Cartonaşe galbene: Chanturia '49, Lopes '57, Larie '87 / Raul Costin '35, Kovacs '68

sursa foto: Facebook