FC Deva, campioana României la futsal, a ieșit cu fruntea sus după primele confruntări susținute în „UEFA Futsal Cup”, competiția de elită a cluburilor din Europa. „Vișinii” s-au clasat pe locul trei în grupa a III-a a turului principal, disputată la Moscova, având o victorie și două înfrângeri onorabile. FC Deva a dispus cu 4-2, duminică, de Alumnus Zagreb (campioana Croației), după ce anterior pierduseră cu Dina Moscova (campioana Rusiei) și FC Charleroi (campioana Belgiei).

Meci halucinant

FC Deva a confirmat în ultimul meci disputat la Moscova că prestația bună din partidele pierdute în fața favoritelor grupelor (2-4 cu Dina Moscova și 2-3 cu Charleroi) nu a fost întâmplătoare. Fără golgheterul Robert Matei, dar cu o tonă de ambiție și mult spirit de echipă, trupa deveană a reușit un meci superb, răsplătit cu o victorie meritată în fața croaților de la Alumnus Zagreb. Meciul a avut un scenariu nebun, colorat cu o

eliminare, și două răsturnări de scor. A fost 1-0 pentru deveni, apoi s-a făcut 2-1 pentru croați, pentru ca la final scorul să devină 4-2 pentru FC Deva, după o triplă a lui Marius Matei, fratele liderului absent.

Cea mai mare ocazie a primei reprize, încheiate la egalitate scor 0-0, le-a aparținut devenilor, în minutul șase, când Andrei Munteanu a țintit bara. FC Deva a început cu tupeu repriza secundă, iar Peric (Alumnus) a fost eliminat în minutul 24.08. FC Deva a profitat de omul în plus și a deschis scorul prin căpitanul Adrian Moț (min. 25.40). După gol, s-a jucat din nou cinci contra cinci, iar croații au reușit răsturnarea scorului. Jurlina (min. 28:47) a țintit întâi bara, apoi a reușit egalarea în minutul 29:53. FC Deva a acuzat șocul, iar Penava (min. 34:45) a marcat și scorul a devenit 1-2. Finalul a fost însă incendiar, iar FC Deva a fost la putere, demonstrând o forță incredibilă de a reveni și a lupta până la capăt. Tonul redresării l-a dat Marius Matei care a egalat, 2-2, în minutul 38:53. Același jucător a marcat peste nici 30 de secunde (minutul 39:14) golul de 3-2. În fine, în minutul 39:55 Marius Matei a reușit tripla, după ce a transformat o lovitură de penalitate, acordată pentru șase faulturi acumulate de croați, iar scorul final a fost de 4-2  pentru deveni.

Rezultatele turneului de la Moscova

joi, 2 octombrie:Futsal Team Charleroi (Belgia) - Alumnus Zagreb (Croația) 4-2; Dina Moscova (Rusia) - FC Deva (România) 4-2; vineri, 3 octombrie: FC Deva - Futsal Team Charleroi 2-3; Dina Moscova - Alumnus Zagreb 8-3; duminică, 5 octombrie: ora 12.00: Alumnus Zagreb - FC Deva 2-4: Futsal Team Charleroi - Dina Moscova 1-5.

Clasamentul:1. Dina Moscova – 9 puncte (+11); 2. Futsal Team Charleroi – 6 puncte (-1); 3. FC Deva – 3 puncte (-1); 4. Alumnus Zagreb – 0 puncte (-9).