Pugilistul român Bogdan Juratoni a fost învins, la puncte, cu scorul de 3-0 (76-75, 77-75, 77-75), de rusul Artem Chebotarev în meciul vedetă al categoriei 75 kilograme din Gala APB, divizia profesionistă lansată de forul amator, AIBA, desfășurată, azi, la Moscova. Boxerul legitimat la Dinamo București a ratat astfel șansa de a obține calificarea directă la Jocurile Olimpice Rio 2016 și de a deveni „challenger” la titlul mondial al AIBA Pro Boxing. Meciul s-a desfășurat pe durata a opt reprize de câte trei minute fiecare, iar pugilistul din Deva a câștigat doar rundele a 3-ași a 5-a, pierzându-le pe celelalte șase. Iată cum au punctat cei trei

arbitri judecători: JA -  Rovshan Huseynov (Azerbaijan); JB - Enrico LICINI (Italia), JC - Emre Aydin (Turcia):
    R1    R2     R3     R4     R5     R6     R7     R8     Total
JA     10:8     9:10     10:9     10:9     9:10     10:9     9:10     9:10     76:75
JB     10:9     10:9     9:10     10:9     9:10     10:9     10:9     9:10     77:75
JC     10:9     10:9     9:10     9:10     9:10     10:9     10:9     10:9     77:75
Bogdan Juratoni care a fost singurul reprezentant al boxului românesc la JO Londra 2012 mai are șansa de a ajunge la Olimpiada din Brazilia prin participarea la turneele de calificare preolimpice.
Sâmbătă, într-o altă gală care a avut loc la Marrakesh (Maroc), Mihai Nistor (ctg. +91 kg) la învins la puncte, scor 2-1, pe reprezentantul gazdelor, Mahommed Arjaoui (28 de ani) și s-a calificat la JO de la Rio. Doi dintre arbitri l-au văzut învingător pe român, 78-74, în timp ce al treilea a considerat că mai mult a punctat pugilistul marocan, 77-75. Mihai Nistor va participa în premieră la Jocurile Olimpice