Steaua a tras învățămintele necesare din pierderea Supercupei României și din remiza cu Petrolul și s-a trezit la momentul oportun pentru a debuta cu dreptul în noul sezon al UEFA Champions League. Cu noua achiziție Tade în rol de titular, cu rânduri strânse, o tactică implementată din mers și un gol norocos, campioana României a câștigat cu 2-0 (0-0) meciul din deplasare cu Trencin, contând pentru prima manșă a turului II preliminar al celei mai importante competiții intercluburi din Europa. Victoria de marți seară îi plasează pe roș-albaștri în postura de favoriți la calificare în fața campioanei Slovaciei și menține intacte speranțele de acces în grupele Ligii Campionilor.
Un gol anulat, unul norocos și un altul liniștitor
Steaua a trăit în primele minute de joc exact prin nou venitul Tade care a avut prima ocazie a partidei. După o perioadă de joc echilibrată, roș-albaștri au prins curaj și au atacat mai insistent careul advers. Căpitanul Varela (min. 35) a marcat din apropiere de linia porții, după ce Stanciu reluase cu capul spre plasă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Steliștii au rămas sus și au cerut penalty, la

faza următoare, când șutul lui Stanciu a lovit mâna unui adversar. Ocaziile ratate au fost la un pas de a se răzbuna, la două contre ale slovacilor. Steaua a fost salvată de Guilherme care a scos de pe linia porții șutul lui Van Kessel și de portarul Cojocare care a respins șutul de la 12 metri a lui Bero. Descătușarea Stelei a venit în urma unui gol norocos marcat în minutul 63. Nicușor Stanciu a șutat surprinzător și cu mult efect dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga, și l-a surprins pe portarul advers, care nu se aștepta la o astfel de execuție, 0-1. A fost primul gol marcat într-un meci oficial de Steaua cu Mirel Rădoi pe bancă, iar roș-albaștrii au prins aripi. U alt debutant Hamroun, care l-a înlocuit pe Chipciu, a stabilit scorul final, în minutul 69, după o centrare a lui Adi Popa care a fost lansat de o deviere a lui Tade.
A fost prima victorie într-un meci oficial pentru Steaua sub comanda antrenorului Mirel Rădoi. Campioana României a pierdut 0-1 în Supercupa României cu ASA Târgu Mureş şi a remizat 0-0 cu petrolul, acasă, în prima etapă din Liga I. Trencin a debutat în noul sezon în partida cu Steaua. Campioana Slovaciei va disputa prima partidă din noul campionat sâmbătă, în deplasare, cu Zemplin Michalovce.