S-au redresat în inferioritate numerică

Gaz Metan Mediaș a terminat la egalitate cu Ceahlăul Piatra Neamț, 2-2 (1-2), sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a IX-a a Ligii I la fotbal, deși a fost condusă la două goluri diferență (0-2) și a avut un jucător eliminat la scorul de 1-2.
De la 0-2 la 2-2, cu om în minus
Cu o echipă tânără, dar curajoasă, Ceahlăul început perfect. Nemțenii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Andrei Dumitraș (20) după o acțiune personală superbă în care a driblat cinci adversari și Alexandru Margină (39) în urma unui contraatac fulgerător. Trupa din Mediaș a dat dovadă de caracter și a revenit pe tabelă în ciuda startului fals și a „necazurilor” de pe parcurs. Tonul redresării l-a dat a algerianul Aymen Tahar care a redus din handicap, în prelungirile primei reprize (45+1). Elanul medieșenilor a primit o lovitură sub centură în minutul 55, când au rămas în inferioritate numerică după eliminarea sârbului Ahmed Mujdragic, pentru al doilea cartonaș galben. Chiar și așa, Gaz Metan a muncit mult pentru a salva situația, iar eforturile i-au fost parțial răsplătite. Întâi, algerianul Aymen Tahar a șutat în bară în minutul 72,  pentru ca apoi Dan Roman (84) să restabilească egalitatea, 2-2, în minutul 84.
Tinerețe vs. atitudine
Florin Marin, antrenorul echipei Ceahlăul, a pus scăparea victoriei printre degete pe seama lipsei de experiență a echipei sale.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, dar n-am ştiut să profităm. Din păcate, n-am gestionat cum trebuie avantajul, cu atât mai mult cu cât în partea a doua am fost în superioritate”. În schimb, Cristian Dulca, antrenorul celor de la Gaz Metan, s-a arătat mulțumit de atitudinea echipei sale. „Mă bucură atitudinea elevilor mei, am simţit că vom reveni când scorul era 2-0 pentru ei. Totuşi, mă nemulţumesc erorile din prima parte. Am făcut greşeli nepermise. Chiar şi aşa, consider că am fi meritat victoria”.
Între cele două echipe s-au jucat 11 partide, Gaz Metan obținând cinci victorii, Ceahlăul trei, iar alte trei meciuri s-au încheiat nedecis.