FC Bihor a rămas la cota zero la capitolul victorii și după etapa a IX-a a ligii secunde, seria vest. Orădenii au remizat fără gol, 0-0, cu FC Olt, în meciul disputat sâmbătă, acasă, iar antrenorul Alexandru Pelici și-a anunțat demisia.
Cinci cornere, o bară, zero eficiență
La FC Bihor s-a văzut încă o dată că uneori de la a vrea la a putea e cale lungă. După patru eșecuri și trei remize în precedentele șapte partide disputate (o etapă au stat n.r.), orădenii au intrat pe teren determinați să își „pună victorie la casă” în acest campionat, însă eforturile lor au rămas fără rezultat. Trupa lui Pelici a dominat, a avut posesie și ambiție, dar a fost lipsită de luciditate, inspirație și chiar șansă, în condițiile prestării unui fotbal modest. În ciuda unui început furtunos și a unui asediu aproape permanent spre

poarta adversă, cea mai mare ocazie a primei reprize au avut-o oaspeții. În minutul 19, Blănaru a scăpat pe contraatac și a ajuns singur cu portarul la 15 metri, dar orădeanul Fildan și-a salvat echipa. FC Bihor a bifat primul corner abia în minutul 35, iar rubrica ocaziilor cu adevărat periculoase a rămas albă până la pauză. Antrenorul Alexandru Pelici a încercat să schimbe din mers și a efectuat două schimbări în minutul 46, dar jocul a rămas cam la același nivel. FC Bihor a atacat mai mult, pentru că oltenii au ales sistemul autobaza și au acționat rareori pe contraatac, astfel că ocaziile clare ale orădenilor au lipsit. Trupa lui Pelici a ajuns la cinci cornere, iar singura mare ocazie a venit în prelungiri. În minutul 90+2, după o repunere de la margine, Dobrescu a prelungit cu capul pe spate, iar Lukacs a țintit transversala, cu un șut din apropierea careului mic. Scorul final a rămas egal, 0-0, iar FC Bihor rămâne pe ultimul loc, cu patru puncte şi fără nici un succes în actualul sezon.
Demisie de onoare
Antrenorul Alexandru Pelici şi-a anunţat demisia la conferinţa de presă de după partidă . „Din punctul meu de vedere, cred că atunci când nu merge treaba, e o chestiune de onoare să laşi un alt om care să vină şi să facă mai mult. Asta se va întâmpla în momentul de faţă. Am să discut cu preşedintele şi cu conducerea clubului pentru rezilierea de comun acord a contractului. Îi doresc mult succes celui care va veni după mine. Aşa cum eu am venit atunci când treaba mergea prost şi am reuşit s-o scoatem la capăt, sper din tot sufletul ca noul tehnician să reuşească să salveze echipa. Vreau să le mulţumesc oamenilor care au fost alături de echipă, vreau să le mulţumesc jucătorilor, chiar dacă în această ediţie am realizat foarte puţine”, a declarat Alexandru Pelici, conform site-ului oficial al clubului www.fcbihor.ro. Și preşedintele clubului FC Bihor, Viorel Nemeş a declarat că se gândeşte să renunţe la funcţie. „Toate necazurile s-au întâmplat din cauza situaţiei financiare precare. Am preluat echipa după ce bugetul a fost făcut, s-a consumat mare parte din el, ne-a mai rămas puţin până la sfârşitul anului şi trebuia să ne descurcăm. Altfel se va pune însă problema la început de an, când vom avea buget nou şi vom şti cum să ne împărţim. Trebuie să spun şi faptul că dacă la celelalte echipe din serie se vorbeşte de salarii de la 1000 de euro în sus, noi vorbim de salarii de la 1000 de euro în jos”, a afirmat Nemeș, conform site-ului oficial al clubului.
FC Bihor Oradea - FC Olt Slatina  0-0
FC Bihor:
Fildan - Letan, Fl. Lazăr (cpt.), Pascariu, Lorincz - Cip. Străuţ, Haş (min. 46 Luduşan) - Fl. Pop, Cigan (min. 74 Dobrescu), R. Lupu (min. 46 M. Stancu) - R. Lukacs. Antrenor: Alexandru Pelici
FC Olt: Nuno Claro - Radovic, O. Morariu, Gligor (cpt.), Covalschi, A. Pavel (min. 70 Mihăescu), Ignea, Leucuţa, V. Gheorghe (min. 90+1 Curtuiuş), Căpăţână şi Şt. Blănaru (min. 70 Verdeş). Antrenor: Dan Oprescu
Au arbitrat: Sergiu Popa (Aiud) - Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Chiţoiu Andrei Nicolae (Timişoara).
Liga a II-a, seria vest, rezultatele etapei a IX-a:
ACS Poli Timişoara - Olimpia Satu Mare 3-0
Metalul Reşiţa - Unirea Tărlungeni 2-1
CSM Rm. Vâlcea -  FC Caransebeş 4-1,
Șoimii Pâncota -  Fortuna Poiana Câmpina 2-2
CS Mioveni a stat.
Clasament: 1. Metalul Reşiţa -  20 de puncte; 2. ACS Poli Timişoara - 18 puncte; 3. CS Mioveni - 14 puncte; 8. Şoimii Pâncota – 7 puncte; 9. Olimpia Satu Mare - 7 puncte, 10. FC Caransebeş – 6 puncte; 11. FC Bihor - 4 puncte.