Echipa de gimnastică feminină a României a trăit în calificările de la Campionatul Mondial din China grație talentului liderei Larisa Iordache. Dinamovista a contribuit decisiv la punctajul general și la obținerea locului șapte ce asigură calificarea în finala de opt a formațiilor care vor lupta pentru medalii. În plus, Iordache s-a calificat în trei finale individuale, de pe poziții fruntașe, având șanse la medalii la individual compus, bârnă și sol. În schimb, gimnastele din „plutonul doi al echipei” au plătit tribut lipsei de experiență, doar una, anume Ștefania Stănilă, de la CNS „Cetate” Deva, reușind să se califice într-o finală individuală. Ținând însă cont că patru dintre cele cinci componente ale lotului tricolor care au concurat alături de Iordache sunt debutante la CM, se poate afirma că ele s-au descurcat onorabil, deși mai au nevoie de șlefuire.

Sărituri salvatoare

Tricolorele au început competiția la sărituri. Noii antrenori, Lucian Sandu și soții Luminița și Cristian Moldovan, au considerat că e inspirat ca Ștefania Stănilă și Anamaria Ocolișan, de la CNS „Cetate” Deva, să deschidă concursul. Ambele au început cu note bune, note de moral,

Ștefania Stănilă  primind 14.866 (5.8 / 9.066), iar Anamaria Ocolișan 14.800 (5.8 / 9.100 / 0.1). A urmat Larisa Iordache  care le-a și întrecut, fiind notată cu 15.133 (5.8 / 9.333) și 14.166 (5.2 / 8.966), însă bilanțul de la sărituri a fost afectat de evoluția Silviei Zarzu (CSM Onești), notată cu doar 13.766 (5.0 / 766). Totalul de 55.866 obținut la sărituri s-a dovedit în cele din urmă unul excelent și nu a mai fost depășit la nici un aparat. În plus, Larisa Iordache a fost la un pas de calificare în finala de la sărituri, însă ea a fost abia pe locul nouă cu media 14.649 (15.133 și 14.166).

Paralelele, veriga slabă

România a trecut la paralele pentru rotația a II-a, unde s-a repetat ordinea de la sărituri și tradiția nefericită pe care o au tricolorele la acest aparat. Ștefania Stănilă a început cu un acceptabil 13.233 (5.1 / 8.133), însă Anamaria Ocolișan a primit doar 10.033 (3.6 / 6.433), după două căderi consecutive. Nici lidera Larisa Iordache nu a ridicat prea mult ștacheta, primind 13.233 (6.0 / 7.233), la fel ca și Stănilă. Paula Tudorache (Dinamo) a fost notată cu 13.000 (5.0 / 8.000) și nu a salvat situația. Tricolorele au acumulat numai 49.499 pe la paralele, iar acest aparat rămâne veriga slabă a echipei. De remarcat că în clasamentul de la acest aparat, Stănilă e prima dintre românce, fiind pe locul 59, în vreme ce Larisa Iordache e pe locul 62, cu aceeași notă, dar pentru că are punctaj mai mic la execuție.

„Solide” la bârnă și sol

Bârna și solul au fost din nou aparate de siguranță ale  României. Cele trei gimnaste de la CNS „Cetate” care au evoluat pe puntea suspinelor au stat pe aparat și au primit note care au menținut echipa tricoloră pe linia de plutire a calificării: Ștefania Stănilă 13.066 (5.5 / 7.566), Andreea Munteanu 13.733 (6.3 / 7.433), Anamaria Ocolișan 12.066 (5.5 / 5.66). Cel mai bine s-a prezentat lidera Larisa Iordache care a obținut 15.066 (6.3 / 8.766) și a dus totalul României la bârnă la 55.231. Nota obținută de  Iordache a fost a doua ca valoare din întreg concursul, dinamovista calificându-se în finala la acest aparat de pe locul doi, după Simone Biles (USA), notată cu 15.133 (6.400/8.733). Andreea Munteanu cu nota de 13.833 (6.300/7.533) s-a clasat pe locul 24 în clasamentul de la bârnă.

La sol, trio-ul de la CNS „Cetate” Deva și-a făcut din nou datoria, obținând note bune: Ștefania Stănilă 13.600 (5.4 / 8.200), Andreea Munteanu 13.533 (5.7 / 8.233), Anamaria Ocolișan 13.800 (5.0 / 8.300). Aceste rezultate le-au plasat pe cele trei pe locuri fruntașe în ierarhia de la acest aparat: locul 16 - Anamaria Ocolișan, locul 23 - Ștefania Stănilă și locul 28 - Andreea Munteanu. Și la acest aparat, cel mai bine s-a descurcat Larisa Iordache care a primit 14.933 (6.2 / 8.733), în vreme ce Silvia Zarzu (CSM Onești) a fost din nou cea mai slabă, cu 12.666 (5.5 / 7.466). Total României la sol a fost de 55.866 și a contribuit decisiv la calificarea în finală. Și la sol, nota Larisei a fost a doua din concurs, după cea a americancei Simone Biles, care a primit 15.366 (6.500/8.866),  astfel că lidera echipei tricolore va concura și în finala de la acest aparat.

Două românce între primele 24 din lume

La individual compus, Larisa Iordache a acumulat 58.365 puncte (15.133, 13.233, 15.066, 14.933), fiind pe locul trei după Simone Biles (USA) cu 59.599 puncte (15.800, 13.300, 15.133, 15.366) și Aliya Mustafina (Rusia) cu 58.874 puncte (14.900, 15.166, 14.308, 14.500). Alături de lidera Iordache, în finala de la individual compus, rezervată celor mai bune 24 de gimnaste din lume va concura și Ștefania Stănilă, de la CNS „Cetate” Deva. Sportiva din Petrila (județul Hunedoara) care are meritul că a lucrat la patru aparate la un nivel competitiv, fiind pe locul 24  cu 54.765 (14.866, 13.233, 13.066, 13.600). Ea a intrat în finală de pe poziția a 21-a după excluderea unor gimnaste din SUA, China și Rusia, întrucât doar câte două sportive din fiecare țară au dreptul de a concura în finala celor mai complete gimnaste din lume. A treia gimnastă a României care a lucrat la toate cele patru aparate, Ana Maria Oolișan, de la CNS „Cetate” Deva a fost pe locul 75 în ierarhia individuală cu 50.699 (14.800, 10.033, 12.066, 13.800), punctajul ei fiind diminuat de ratările de la paralele.

Echipa României a acumulat numai 219.161 puncte cu care s-a clasat pe locul șapte, intrând cu emoții între primele opt formații care se vor lupta pentru medalii. Fruntașe după calificări sunt SUA - 235.038, China - 230.753 și Rusia - 228.135.