Larisa Iordache a rămas fără medalie de aur la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Nanning (China), deși și-a trecut în palmares două trofee de argint. Românca a obținut titlul de vicecampioană a lumii în finala de sol, disputată, azi, bifând a doua sa medalie, după argintul obținut, vineri, la individual compus. Larisa a ratat în finala de la bârnă, plătind poate pentru decizia greșită a antrenorilor care la Jocurile Olimpice „Londra 2012” au pus-o să concureze nemeritat pe puntea suspinelor în locul Dianei Bulimar care obținuse calificare în mod cinstit.
În umbra vedetei Biles
Larisa a prezentat un exercițiu cu un grad bun de dificultate și a avut o execuție frumoasă în finala de azi de la sol, fiind notată cu 14,800, cu 6,3 dificultate și o notă la execuție de 8,5.  Românca a fost depășită de Simone Biles (SUA), cu 15,333 puncte, indubitabil vedeta acestor

campionate mondiale, cu patru medalii de aur și una de argint (la sărituri), din șase posibile. Bronzul la sol a fost adjudecat de rusoaica Aliya Mustafina, cu 14,733 puncte, ea reușind această performanță din postura de ultimă concurentă, dovadă că i-a revenit stăpânirea de sine. Clasamentul final al probei feminine de sol: 1. Simone Biles (SUA) — 15,333 puncte; 2. Larisa Iordache (România) — 14,800; 3. Aliya Mustafina (Rusia) — 14,733; 4. Mykayla Skinner (SUA) — 14,700; 5. Vanessa Ferrari (Italia) — 14,666; 6. Larrissa Miller (Australia) — 14,233; 7. Erika Fasana (Italia) — 13,900;8. Claudia Fragapane (Marea Britanie) — 13,100.
Suspine pe puntea suspinelor
În finala de la bârnă, aparat considerat forte al româncelor, Larisa Iordache a dezamăgit. Ea a concurat a şasea și a fost trădată de emoții, astfel că a căzut de pe aparat. Evoluţia Larisei a fost notată cu 14,066, punctaj cu care s-a clasat pe locul cinci. Medalia de aur a fost câştigată de Simone Biles (SUA) 15,100, urmată pe podium de Bai Yawen (China) 15,033 şi de Aliya Mustafina (Rusia) 14,166. Vineri, ea a cucerit medalia de argint la individual compus, aceasta fiind prima medalie a probei pentru România după 7 ani. De asemenea, în aceeaşi finală, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul 19.