HCM Baia Mare a urcat pe penultimul loc în grupa a doua principală a Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins, în prima etapă, cu scorul de 28-26 (15-14), echipa suedeză IF Savehof, la Partille. Ca o ironie a sorții, o contribuție majoră la primul succes internațional obținut de noul antrenor al HCM-ului, slovenul Tone Tiselj, a avut Eliza Buceschi (foto), fiica fostului tehnician al campioanei, Costică Buceschi.
Pe muchie de cuțit
Campioana României a avut un start perfect, conducând cu 5-2 (min. 7), pe fondul unui joc bine articulat. Au urmat însă prea multe greșeli neforțate care au culminat cu ratarea unei aruncări de la 7 metri, prin Alexandra Do Nascimento (min. 8), iar suedezele, maestre ale pragmatismului, au profitat și au preluat conducerea. Savehof a avut de două ori două goluri avantaj, 8-6 (min.14) și 13-11 (min.25), iar HCM a suferit și muncit serios pentru a egala și a conduce cu 15-14, la pauză. Scandinavele au întors din nou scorul, în repriza secundă, deși era evident că jucătoarele HCM-ului sunt net superioare valoric. Astfel, Savehof a condus cu 20-18 (min.41) și chiar cu 23-20 (min.47) și a fost nevoie de un moment psihologic favorabil ca gruparea din Baia Mare să revină la

cârma jocului. HCM  a profitat de superioritatea numerică conferită de o schimbare greșită a gazdelor, sancționată cu eliminare de două minute, urmată de o nouă eliminare, și a restabilit egalitatea, 23-23 (min.50). Finalul a fost asemenea unei rulete rusești, iar HCM a câștigat grație inspirației portarului Paula Ungureanu și a eficienței ofensive a Elizei Buceschi. Paula a „intimidat-o” pe Oden (min. 53) care a ratat o aruncare de la 7 metri, iar apoi a mai salvat alte mari ocazii. În atac,  Eliza Buceschi a fost lideră la eficiență, marcând două goluri, fiind secondată de Ardean și Abbingh, astfel că HCM s-a impus cu 28-26 și a bifat primele puncte în grupa principală.
Ironia sorții
Pe lângă bucuria victoriei, suporterii campioanei au trăit și mândria ca principala marcatoare și cea mai bună jucătoare a echipei să fie băimăreanca Eliza Buceschi. Într-o echipă cosmopolită cu numeroase vedete internaționale, fiica fostului antrenor Costică Buceschi a fost singura jucătoare de naționalitate română aflată în formula de start trimisă în teren de noul antrenor, slovenul Tone Tiselj. Mai mult, încrederea acordată de sloven Elizei a fost răsplătită de tânăra jucătoare prin marcarea a opt goluri, ea având astfel o contribuție decisivă la victorie.
Speranțe de calificare
Victoria obținută la debutul în grupele principale, la al doilea sezon pe care campioana României îl joacă în EHF Champions League, menține speranţele de calificare în sferturile de finală. În etapa eliminatorie vor ajunge primele patru echipe din fiecare din cele două grupe principale, iar la acest moment HCM a urcat pe locul cinci, cu două puncte, fiind la două puncte distanță de ocupanta locului patru, Metz Handball.
IK Sävehof - HCM Baia Mare 26-28 (14-15)
Aruncări de la 7m: 6-5 (transformate 4-3, au ratat Alm şi Oden, respectiv Do Nascimento şi Buceschi); Minute de eliminare: 10-8 (în minutul 59, Do Nascimento cartonaş roşu la a treia eliminare);
IK Sävehof: Bundsen (12+1), Idehn (1+1) - Alm 9 (3 din aruncari de la 7m), Lindvall-Haggren 4, Oden 4 (1), Sand 4, Enhöring 3, Karlsson 2, Dafe, Efraimsson, Eriksson, Forsberg, Petterson, Tegstedt. Antrenori: Henrik Signell (principal), Pär Jilsén (secund), Jesper Andersson (cu portarii).
HCM Baia Mare:  Ungureanu (13), Arenhart (3), Cetăţeanu - Buceschi 8 (2), Abbingh 5 (1), Ardean Elisei 3, Makeeva 3, Do Nascimento 3, Davydenko 2, Gjeorgjievska 2, Herrem 2, Lobach, Pîrvuţ, Szucs, Tătar. Antrenori: Tone Tiselj (principal) şi Grega Karpan (secund).

1

Meciurile HCM-ului:  8 februarie: HCM Baia Mare - Györi Audi ETO KC; 15 februarie: Viborg HK - HCM Baia Mare; 1 martie: HCM Baia Mare - IK Sävehof; 8 martie: Györi Audi ETO - HCM Baia Mare; 15 martie: HCM Baia Mare - Viborg HK