HCM Baia Mare și-a cucerit un loc pe tabloul celor mai bune opt echipe de handbal feminin ale Europei în sezonul 2014-2015, după ce s-a calificat, pentru prima dată în istoria clubului, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Aflată la a doua participare în competiția continentală de elită, campioana României s-a clasat pe locul trei în grupa principală doi, după un sezon de primăvară fantastic, în care a izbutit patru victorii din șase partide. „Cireașa de pe tort” a fost succesul senzațional cu 32-22 (17-11) obținut în fața danezelor de Viborg HK, echipă triplă campioană a Europei. Băimărencele vor juca, în sferturi, într-o dublă manșă eliminatorie, cu

echipa rusă Dinamo Sinara Volgograd.

Cu imnul și suporterii, la atac

HCM a „marcat” în plan psihologic în partida decisivă cu danezele de la Viborg încă înainte de primul fluier al arbitrilor. Băimărencele au preluat „ritualul” actualei campioane continentale, Gyori Audi ETO, și s-au aliniat, unite, în fața galeriei, înainte de start, iar cei mai pătimași suporteri, acompaniați apoi de întreaga sală, le-au cântat imnul național „Deșteaptă-te române!”. Scenariul lăsa să se înțeleagă clar că HCM are ambiția, determinarea și resursele de a câștiga. Acest avantaj moral, dublat de victoria din partida tur din Danemarca, și amplificat de sprijinul total asigurat de senzaționalul public băimărean a avut ca efect un start excelent pentru trupa din Baia Mare.

Moment delicat, căpitan adevărat

Cu Eliza Buceshi și Do Nascimento foarte active în debutul jocului, HCM s-a desprins la 5-1, încă din minutul 9, după ce danezele au reuşit să marcheze primul gol abia în minutul 6. Partida a curs în favoarea HCM-ului până la 8-3 (min. 15), când antrenorul de la Viborg a cerut time-out şi și-a readus echipa pe linia de plutire. Danezele s-au apropiat periculos la un singur gol diferență, 9-8 în minutul 20 și 10-9 în minutul 21 și se părea că HCM se clatină. În acest moment delicat a ieșit la rampă căpitanul Valentina Elisei. „Alice” a marcat golul de 10-8 și apoi încă unul, iar HCM a prins iar viteză și a înscris patru goluri consecutive, scorul ajungând la 14-9, în minutul 27. Diferența a atins un maximum de şapte goluri în prima repriză, scor 17-10, în minutul 29, iar la pauză tabela indica un încurajator 17-11.

Portar senzațional, rezerve de lux

Avantajul HCM-ului a continuat să crească după pauză, întrucât jocul a devenit o confruntare între luciditate și disperare. Cu portarul Paula Ungureanu senzațională între buturi și cu „rezervele de lux” tot mai încrezătoare, HCM a jucat tot mai bine, în vreme Viborg a apelat la soluții moderne, dar disperate, scoțând și portarul la atac. În acest context, HCM s-a detașat la nouă goluri (26-17), în minutul 48, a ajuns la zece lungimi (27-17), în minutul 49, și a atins maximul de 11 goluri diferenţă ( 28-17) în minutul 50. La final, diferența a fost de zece goluri, la fel ca în meciul cu suedezele de la Savenhof, doar că tabela indica 32-22 în loc de 34-24, acum două săptămâni. Calificare în premieră

Victoria HCM-ului și succesul campioanei Europei, Gyori Audi ETO, la Metz au propulsat HCM-ul pe locul trei al grupei și în sferturile EHF Champions League. În această etapă eliminatorie, campioana României va întâlni echipa rusă Dinamo-Sinara Volgograd, clasată pe locul 2 în grupa principală 1. Primul meci poate fi stabilit în intervalul 3-5 aprilie, iar al doilea în perioada 10-12 aprilie. Celelalte meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor vor fi următoarele: Buducnost Podgorica (Muntenegru) - Viborg (Danemarca), Gyor (Ungaria) - Vardar Skopje (Macedonia) şi Larvik (Norvegia) - Thuringer HC (Germania).

HCM Baia Mare - Viborg HK A/S 32-22 (17-11)

Sala sporturilor „Lascăr Pană”; Spectatori – 3.000; Aruncări de la 7m: 4-4 (transformate: 3-3; au ratat: Do Nascimento / Damnjanovic); Minute de eliminare: 6-4;

HCM Baia Mare:Ungureanu (16 intervenţii; a apărat inclusiv o aruncare de la 7m), Arenhart - Do Nascimento 5 (1 din aruncare de la 7m), Abbingh 5 (2), Ardean Elisei 4, Makeeva 4, Davydenko 3, Nechita 3, Herrem 3, Marin 2, Lobach 2, Buceschi 1, Szucs, Gjeorgjievska, Dinis Vârtic, Pîrvuţ. Antrenori: Tone Tiselj şi Grega Karpan;

Viborg HK A/S:Masson de Souza (6+1), Poulsen (7) - Burgaard 8 (1), Skov 4 (2), Damnjanovic 4, Andreassen 3, Lyksborg 2, Balle 1, Paulsen, Lundgreen, Mikkelsen, Gulden, Gravholt. Antrenori: Lars Friis-Hansen şi Liss Kristensen.

Arbitri:Saso Krkacev şi Gjoko Kolevski (Macedonia);

Observator EHF:George Bebetsos (Grecia).