Campioana României la futsal, FC Deva, dispută azi, la Moscova, ultimul meci din grupa a 3-a a turului principal al UEFA Futsal Cup în compania campioanei Croației, Alumnus Zagreb. Jocul contează doar pentru palmares, întrucât ambele formații au pierdut primele două meciuri disputate la turneul din Rusia și se duelează pentru locurile 3-4. FC Deva nu poate conta pe serviciile golgheterului de la acest turneu, Robert Matei, care este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și pe noua achiziție, Obadă, care a fost eliminat în meciul precedent. Lupta pentru calificare în grupa din care fac parte FC Deva și Alumnus se între Dina Moscova (campioana Rusiei) și FC Charleroi (campioana Belgiei).
minutul 1 - a început partida, iar debutul de meci este echilibrat
minutul 1.30 - croații beneficiază de primul corner al întâlnirii
minutul 1:43 - două șuturi expediate de Grbeša (Alumnus), blocate de defensiva deveană
minutul 3:28 - șut expediat de Adrian Moţ (Deva), blocat de croați

minutul 4:54 Lupu (FC Deva) trage pe lângă poartă

minutul 5.25 Andrei Munteanu țintește bara, trecându-și în cont cea mai mare ocazie de până acum
minutul 6:27 Matan (Alumnus) șut puțin pe lângă poarta deveană
minutul 12:05 Marius Matei (FC Deva) prinde poarta croată cu un șut surprinzător
minutul 13:17 șut pe poartă al croatului Grbeša, intervenție sigură a portarului Cărămălău
raportul șuturilor la poartă este 5-3, raportul șuturilor pe poartă este 1-1

minutul 16.42 - corner pentru FC Deva, executat de Robert Lupu, rămas fără rezultat

pauză la Moscova, scorul este egal, 0-0; raportul șuturilor pe poartă este 3-2 pentru croați

20.00 - a început repriza secundă, iar meciul se joacă pe contre
22:30 - Andrei Muntean (FC Deva) șutează pe lângă poartă
23:00 - corner penru Alumnus, iar șutul lui Penava (Alumnus) este blocat de defensiva FC Deva
23.33 - ocazie bună Marius Matei, finalizată cu un șut pe lângă
24.08 - M. Matei vede primul galben al partidei
24.08 - Peric (Alumnus) este eliminat, iar FC Deva va juca cu un om în plus cinci minute sau până la marcarea unui gol

min. 25.40 - Gooooool Adrian Moț este 1-0 pentru FC Deva și se joacă din nou 5 contra 5

39:14 Marius Matei își aduce echipa în avantaj, scor 3-2

39:55 Marius Matei marchează din lovitură de penalitate, acordată pentru șase faulturi acumulate de croați, scor 4-2